Заглавие: ИНДИЙСКИ САНСКРИТСКИ ПЪРВОИЗТОЧНИЦИ
Издател: Любомъдрие, 1996
Обем: 624 стр.
Изданието включва избрани стихове от Ведите, 12 основни упанишади, Бхагавад Гита, обширен речник на санскритските понятия, както и няколко любопитни приложения. Преводите са дело на видни наши индолози, начело с Кънчо Кънев.
Упанишадите са фундамента на индийската философска мисъл и запознаването с тях е наложително за всеки, който би желал да се докосне до начина по който йога и веданта подхождат към вечните въпроси на духовните търсения. Техният език обаче е натоварен с богата символика, чието непознаване прави вникването в текстовете особено трудно. От друга страна не трябва да се забравя, че философско-спекулативните положения на веданта са само знаци, сочещи определени преживявания, определени перспективи към света. Изхождайки от тези съображения, бихме си пожелали занапред появата на още по-пълни подобни издания (снабдени с подходящи коментари).
Автор: Б.К.С. АЙЕНГАР
Заглавие: СВЕТЛИНА ВЪРХУ ЙОГА
Издател: ИК "Изток-Запад", 2003
Обем: 687 стр.
Ученикът на Кришнамачария – Б.К.С Айенгар е сред най-известните учители по хата йога. Прекарал тежко детство, той започва да практикува от 16-годишна възраст, а няколко години по късно започва да преподава сам. Въпреки, че наближава 90-тата си годишнина неговите демонстрации все още са впечатляващи.
Настоящата книга е най-всеобхватното и изчерпателно описание на асани (200 на брой, показани в над 600 илюстрации). Дадена е 300 седмична програма от различни комплекси. Последните често са доста обемисти и проблематични за упражняване от недостатъчно тренирания практикуващ, но дори да изберете да следвате друга система, може да ползвате книгата като чудесен справочник на позите.
Автор: ШИВАНАНДА ЙОГА ЦЕНТЪР
Заглавие: ЙОГА ПЪЛНО РЪКОВОДСТВО
Издател: Кибеа, 1994
Обем: 192 стр.
Изданието на основания от Свами Вишнудевананда Шивананда Йога Център дава добра начална представа за практиките на йога. Илюстрирано е добре и е дадена практическа всекидневна програма от асани и дихателни упражнения. Особено бихме препоръчали книгата на изцяло начинаещите в йога.
Автор: ЧАТЕРДЖИ И ДАТТА
Заглавие: УВОД В ИНДИЙСКАТА ФИЛОСОФИЯ
Издател: ЕВРАЗИЯ, 1995
Обем: 368 стр.
Книгата е едно прекрасно въведение в дебрите на индийската мисъл. Разгледани са общите положения на 9-те основни даршани, след което е изложена всяка от тях. Както е известно, йога е една от шестте ортодоксални (астика) системи, заедно със самкхя, няя, вайшешика, мимамса и веданта, докато към неортодоксалните се отнясят чарвака (локаята), джайнизмът и будизмът.
Заглавие: ЙОГА ДАРШАНА, САМАДХИ ПАДА
Издател: Евразия, 1998
Обем: 636 стр.
Тук намираме превод на Самадхи Пада (първата от четирите глави на Йога сутра), придружен с шест класически коментара - тези на Вяса, Бходжа, Вачаспати Мишра, Виджнана Бхикшу, Харихарананда Араня и Рагхавананда Сарасвати. Изданието е снабдено с извадки от още няколко подобни текста, а също така и с феноменологическите тълкувания на преводача Пламен Градинаров. Навлизайки в дебрите на йогийската философия по неговите думи ставаме свидетели как коментаторите на йога сякаш се "надвикват" през вековете и влизат в жив диалог със съвременните европейски философи.
Автор: САРВЕПАЛИ РАДХАКРИШНАН
Заглавие: ФИЛОСОФИЯТА НА САМКХЯ - ЙОГА
Издател: Евразия, 1996
Обем: 687 стр.
Радхакришнан е един от големите съвременни философи на Индия, а неговата двутомна "История на индийската философия" е вече класика. В тази книга са изложени три даршани, а именно самкхя, йога и учението на Гита. Доколкото Патанджали при изложението си на йога стъпва именно на самхкя, доброто познаване на тази система е особено важно.
Автор: ШАНКАРА АЧАРЯ
Заглавие: БОЖЕСТВЕНАТА ЙОГА
Издател: ЕВРАЗИЯ, 1996
Обем: 380 стр.
Бхагавад Гита е едно от най-прекрасните религиозни съчинения, създавани някога. Под формата на диалог между Шри Кришна и Арджуна са демонстрирани основните марги (пътища) в йога – на знанието (джнана йога), на предаността (бхакти йога) и на действието, изпълнявано без привързаност (карма йога).
Бхагавад Гита Бхашя на Шанкара е първия достигнал до нас коментар на тази ключова за йога и индийската духовност поема. В него той утвърждава решаващата за освобождението роля на джнана йога.
Автор: СВАМИ КРИЯНАНДА (ДЖ. ДОНАЛД УОЛТЪРС)
Заглавие: ИНДУИСТКИЯТ ПЪТ КЪМ ПРОБУЖДАНЕТО
Издател: Лик, 2003
Обем: 288 стр.
В книгата си Свами Криянанда разсъждава върху основните положения на културата и философията, която събирателно наричаме индуизъм, разглеждайки отношението между нейния външнен ритуален аспект и същността, която стои зад него.
Криянанда е ученик на Парамхамса Йогананда (но отделил се от Обществото за себеосъзнаване). На нашия пазар може да се намери не по-малко интригуващата му автобиография "Пътят", съставена до голяма степен по модела на сходното съчинение на Йогананда. Любопитно е, че освен плодовит писател, Свами Криянанда е и музикант, написал и изпълнил голям брой музикални пиеси.
Заглавие: ЖИВОТЪТ НА МИЛАРЕПА
Издател: Шамбала, 1998
Обем: 334 стр.
Миларепа е тибетски йогин, последовател на будистката традиция Кагюпа (четвърти в нейната ученическа последователност след Тилопа, Наропа и Марпа). Според преданието в младите си години житейските обстоятелства го принуждават да се обърне към черната магия и да натрупа множество прегрешения. Впоследствие е обзет от силно желание да изкупи тази карма и да тръгне по пътя на светлината. Така той бива изпратен при Марпа Лодзава, който обаче го подлага на множество отчайващо непосилни изпитания преди да го приеме. Това са едни от най-вълнуващите страници от книгата и би било добре съвременните последователи на йога да си припомняме за тях всеки път, когато се натъкнем на някакво препятствие за практиката си и да си дадем сметка, че пред огромната устременост, характерна за големите майстори нашите грижи и капризи изглеждат твърде дребни.
|
|
Автор: МИРЧА ЕЛИАДЕ
Заглавие: ЙОГА БЕЗСМЪРТИЕ И СВОБОДА
Издател: Лик, 2003
Обем: 468 стр.
В тази преиздаваната неколкократно монография известния теоретик на религиите Мирча Елиаде ни представя йога като учение, развивало се редом с други духовни традиции и взаимодействало си активно с тях. Брахманизмът, будизмът, тантра, алхимията, коренните жители на Индия – всички те са оставили жив отпечатък върху йога и на свой ред са изпитали нейното влияние.
Можем да се съгласим с Елиаде, че "духовните ценности не се придобиват като лека кола". Само когато пътят и животът на човек станат едно цяло имаме право да говорим за ценностите на йога като за наши. Алтернативата е отвратителната (по думите на автора) "духовна" хибридизация, започната от Теософското общество и продължена в извратени форми от безбройните съвременни псевдо-промени. Това от друга страна не трябва да поставя под съмнение обстоятелството, че всички автентични учения имат един и същ, независим от културния контекст източник, а именно заложеният в човешкото сърце стремеж към истината и красотата.
Автор: ГЕОРГ ФОЙЕРЩАЙН
Заглавие: ЙОГА ЕНЦИКЛОПЕДИЯ
Издател: Лик, 2001
Обем: 396 стр.
Справочно издание с над 2000 статии, отнасящи се до важни понятия от йога, класически съчинения и определящи за нейното разгръщане личности. Правилното разбиране и тълкуване на специфичните за една система термини е твърде важно, особено когато тя е възникнала в различна от нашата културна и социална среда. Много от базовите за индийската философия понятия просто не подлежат на еднозначен превод (например гуна, клеша...) и най-подходящо е да се изучават и употребяват в оригиналното им звучене. Значението на други пък варира в зависимост от това в коя даршана се използват.
Ето защо подобни справочни пособия се оказват изключително полезни при разучаване на йога литературата.
Автор: СВАМИ ВИВЕКАНАНДА
Заглавие: ДЖНАНА ЙОГА
Издател: ОДИСЕЙ, 1999
Обем: 254 стр.
Ученикът на Рамакришна Свами Вивекананда е сред най-уважаваните фигури на съвременната йога и веданта. Той привлича вниманието на обществеността при появата си на запад още в края на 19 век. Автор е на коментарни съчинения върху всички основни разклонения на йога.
Тази книга е съставена от лекции, изнасяни от Вивекананда в Англия и Съединените щати. С един жив и вълнуващ маниер големият учител ни запознава с основните положения на адвайта веданта – доминиращата даршана в индуизма.
Можете да намерите събраните съчинения на Свами Вивекананда на английски език на адрес: http://www.btinternet.com/~vivekananda
Автор: СВАМИ ШИВАНАНДА
Заглавие: АВТОБИОГРАФИЯ
Издател: САРАСВАТИ, 2000
Обем: 256 стр.
Големият Свами Шивананда (1887 - 1963) ни разказва за живота си, наблягайки не толкова на сухата биографична фактология, а по-скоро на простите духовни истини, които направляват неговия път.
Свами Шивананда се ражда в почитано браминско семейство и още от най-ранна възраст се отличава с любов към знанието и религиозните практики. Посещава се на медицинска кариера и след дипломирането си заминава за Малайзия разбирайки, че в тази страна има неотложна нужда от лекари. През този период Свами Шивананда се проявява не само като забележителен медик, но и като голям хуманист, развивайки мащабна благотворителна дейност.
Усещайки силен порив за духовно израстване, успелият медик се отказва от своята професия и заживява като санясин (отшелник), скитайки из цяла Индия и Хималаите. Така, в свещения град Ришикеш, той среща своя гуру, който му дава посвещение в ордена Свами. От този момент Свами Шивананда се отдава на интензивна всекидневна практика (садхана) и тапас (аскетизъм), превръщайки се в един от големите съвременни учители. Макар, че впоследствие рядко напуска Ришикеш (и нито веднъж не пътува извън Индия), неговите учения се разпространяват по целия свят. Духовната му мощ намира израз в организации като основания през 1932 г. Шивананда ашрам, Горската йога веданта академия (1948), Световния парламент на религиите (1953).
Цялото разбиране на Свами Шивананда за йога е събрано в пет принципа: Служи, Обичай, Пречиствай се, Медитирай, Осъзнавай.
Можете да изтеглите други негови съчинения на английски език от сайта на Обществото за божествен живот http://www.sivanandadlshq.org/index.html.
Автор: ДЕЙВИД ФРОЛИ
Заглавие: ЙОГА И АЮРВЕДА
Издател: Лик, 2001
Обем: 344 стр.
Йога и аюрведа (традиционната индийска медицина) имат пред себе си различни цели, но също така и общи принципи, на които се базират. Най-важният от тях е интегралният подход към човешкия микрокосмос.
Дейвид Фроли разяснява основните за двете системи концепции като гуните, дошите, различните видове прана, кундалини и т.н. заедно с основни практики на йога.
Друга книга на автора със сходно съдържание, но вече от гледната точка на тантра е "Тантра йога и богините на мъдростта". Там интерес представлява описанието на заплетения символизъм, свързан с десетте богини Даша Махавидя.
Автор: ГЕОРГ ФОЙЕРЩАЙН
Заглавие: ОСНОВИТЕ НА ЙОГА
Издател: САРАСВАТИ, 2000
Обем: 208 стр.
В това съчинение Г. Фойерщайн дава основни знания за йога, нейните принципи и разнообразие от практики.
Последователно са изложени клоновете на традицията и основните етапи през които преминава практикуващият. Поставени са акценти върху значението на приемствеността "гуру–ученик", хранителния режим и други важни аспекти на йога. Не е пропусната и тантра, разгледана тук като трансмутация на сексуалната енергия.
Изложението е подходящо за придобиване на първоначална представа за йога.
Автор: ХЕРМАН ХЕСЕ
Заглавие: СИДХАРТА
Издател: Огледало, 2004
Обем: 116 стр.
Понякога големите творци са в състояние да ни помогнат да се докоснем до онази дълбока същност на нещата, за която се говори във всяка свещена книга, във всяко духовно учение. Красотата на съществуването, макар и за миг, ни се разкрива при досега с една симфония или песен, картина или поема.
Произведението на големия немски писател Херман Хесе е именно такъв бисер на световната литература. Това е една прекрасна поема за живота, написана в прозаична форма. Хесе ни рисува образа на търсещия човек, на онзи, който е чул зова на сърцето си и го следва неотклонно, минавайки през отрицанието на околните, перипетиите на неизбежните заблуди и низините на отчаянието. Несъмнено тази искрена устременост и идеята, че всеки трябва да намери пътя в себе си са есенцията на източната мъдрост, част от която е и йога.
|